  • BLACK DECKER BEPW1300L Pressure Washer 110 bar 240V
Description The BLACK DECKER BEPW1300L Pressure Washer comes with a self priming function, no inlet pressure required. Meaning you can use any source of water, ideal in areas with low pressure in the water supply. Its aluminium pump is more durable, non corrosive and maintenance-free.The total stop system (TSS), motor stops when trigger is loosened providing additional safety and increases the life of the machine. A pivoted hose connection allows for 360° turning of the hose. It has a compact design, for ease of storage. Fitted with wheels and a long carry-on style handle, making the machine easier and more comfortable to move.On board accessory storage, including hose and power cord, keeps everything close to hand and in one place.  Supplied with: 1 x 3m Hose.1 x 500ml Soap Bottle.1 x 360° Gun.1 x Lance.1 x Spray to Pencil Nozzle.1 x Auto-Stop Connector.1 x Filter.1 x Cleaning Needle. Specifications: Max. Pressure: 110 bar.Max. Flow Rate: 6.6 L/Min.Hose Length: 3m.Dimensions (H x W x D): 65 x 29 x 22cm.
Pressure Washers
Pressure Washers
  • Karcher K 2 Power Control Pressure Washer 110 bar 240V
  • Karcher K 3 Power Control Car & Home Pressure Washer 120 bar 240V
  • Karcher K 2 Modular Pressure Washer 110 bar 240V
  • BLACK DECKER BEPW1700 Pressure Washer 125 bar 240V
  • Karcher K 3 Power Control Home Pressure Washer 120 bar 240V
  • Karcher K 3 Classic Pressure Washer 120 bar 240V
  • Karcher K 3 Power Control Pressure Washer 120 bar 240V
  • Karcher K 2 Power Control Home Pressure Washer 110 bar 240V
  • Karcher K 4 Classic Pressure Washer 130 bar 240V