  • BSM300GA120DN2 Module IGBT 1200V 300A EUPEC
Specifications of BSM300GA120DN2 Configuration Single Collector- Emitter Voltage Vceo Max 1200 V Collector-emitter Saturation Voltage 2.5 V Continuous Collector Current At 25 C 430 A Gate-emitter Leakage Current 320 nA Power Dissipation 2500 W Maximum Operating Temperature 150 C Maximum Gate Emitter Voltage /- 20 V Minimum Operating Temperature – 40 C Mounting Style Screw Package / Case 62MM Ic (max) 300.0 A Vce(sat) (typ) 2.5 V Technology IGBT2 Standard Housing 62 mm Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant