  • LM350-12B24 24V 14.6A Mornsun SMPS
Product Overview LM350-12Bxx series is one of Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply. It features AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency and high reliability. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, EC/UL/EN62368, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM350-12B24 24V 14.6A Mornsun SMPS Input voltage range: 176 – 264VACor 240 – 370VDC Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Ultra low standby power consumption <0.75W@230VAC Operating ambient temperature range: -30℃to 70℃ LED indicator for power on Operating up to 5000m altitude Output short circuit, over-current, over-voltage ,over-temperature protection Built-in DC fan Product Specifications of LM350-12B24 24V 14.6A Mornsun SMPS Type Enclosed Type Single Output Output Power 350.4W Mechanical Form Enclosed IP Level Non-Waterproof Output Voltage 24V Output Current 14.6A Output Voltage Adjustable Range (V): 21.6-28.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 87 Max. Capacitive Load(µF): 1500 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise @ 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.75W Over-voltage Protection: 28.8V-33.6V (Hiccup, self-recover) Operating Temperature: -30℃ to 70℃ Safety Standard : UL62368-1, GB4943.1, IS13252 (Part1) safety approved & EN62368-1 (Report) Design refer to IEC62368-1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal ((AL1100, SGCC)) Dimensions: 215.00 mm x 115.00 mm x 30.00 mm Weight: 700g (Typ.) Cooling Method Forced air cooling Download Datasheet For LM350-22B24 SKU: I-11-2 Category: POWER SUPPLY