  • LRS350-36 36V 9.7 A Mean Well SMPS
Product Overview LRS-350 series is a 350w single output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the input of 115VAC or 230VAC (select by switch),the entire series provides an output voltage line of 3.3v,4.2v,5v,12v,15v,24v,36v and 48v. In addition to the high efficiency up to 89%,with the built-in long life fan LRS-350 can work under-25~ 70℃ with full load. Delivering an extremely low no load power consumption(less than 0.75W) it allows the end system to easily meet the worldwide energy requirement.LRS-350 has the complete protection functions and 5G anti-vibration capability it is compiled with the international safety regulations such as UL60950-1.LRS-350 series serves as a high price to performance power supply solution for various industrial applications. Features of LRS350-36 Mean Well SMPS Type Enclosed Type Single Output Output Power 349.2W Mechanical Form Enclosed IP Level Non-Waterproof Output Voltage 36V Output Current 9.7A Output Voltage Adjustable Range (V): 32.4 ~ 39.6 No load power consumption <0.5W for 150W;  <0.75W for 200W/350W Efficiency  (%) Typ : 88.5 Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise : 200mVp-p Temperature Coefficient: ±℃ ℃ 0.03%/ (0 ~ 50 ) Over-voltage Protection: 41.4 ~ 46.8V (Protection type : Hiccup mode, recovers automatically after fault condition is removed) Safety Standard : UL60950-1 approved Dimensions: 215.00 mm x 115.00 mm x 30.00 mm Weight: 700g (Typ.) Cooling by free air convection (150W/200W);  forced air cooling by built-in DC fan (350W) AC input selectable by switch Withstand 300VAC surge input for 5 seconds Ultra compact and 1U low profile Withstand 5G vibration test High operating temperature up to 70℃ Protections:  Short circuit / Overload / Over voltage / Over temp. Cooling by free air convection (150W/200W);  forced air cooling by built-in DC fan (350W) Compliance to IEC/EN60335-1(PD3) and  IEC/EN61558-1,-2-16 for household appliances (150W) Operating altitude up to 5000 meters LED indicator for power on High efficiency, long life and high reliability Low cost Features of ADS1115 16-Bit I2C ADC 4-Channel Programmable Gain Amplifier Module Ultra-Small X2QFN Package:2 mm × 1.5 mm × 0.4 mm Wide Supply Range: 2.0 V to 5.5 V Low Current Consumption: 150 μA (Continuous-Conversion Mode) Programmable Data Rate:8 SPS to 860 SPS  Single-Cycle Settling Internal Low-Drift Voltage Reference Internal Oscillator I2C Interface: Four Pin-Selectable Addresses Four Single-Ended or Two Differential Inputs  (ADS1115) Programmable Comparator (ADS1114 and ADS1115) Operating Temperature Range: –40°C to 125°C   Applications Industrial Automation Machinery Industrial Control System Mechanical and electrical equipment Electronic instruments, equipment’s and apparatus Download Datasheet for LRS350-36 Download Datasheet for LRS-350-36-Meanwell-Test-report   SKU: LRS350-36 36V 9.7 A Category: POWER SUPPLY