  • CP82C55A Programmable Peripheral I/O
Category Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders Mfr Renesas Electronics America Inc Series – Package Tube Product Status Obsolete Digi-Key Programmable Not Verified Number of I/O 24 Interface Parallel Interrupt Output No Features – Output Type Open Drain Current – Output Source/Sink 2.5mA Voltage – Supply 4.5V ~ 5.5V Operating Temperature 0°C ~ 70°C Mounting Type Through Hole Package / Case 40-DIP (0.600″, 15.24mm) Supplier Device Package 40-PDIP Base Product Number 82C55A