  • ATMEGA8515-16PI MICROCONTROLLER IC New Price in Pakistan
RAM Size 512 x 8 Speed 16MHz Packaging Tube Part Status Obsolete Core Processor AVR Core Size 8-Bit Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Number of IO 35 I/O Program Memory Size 8KB (4K x 16) Program Memory Type Flash EEPROM Size 512 x 8 Voltage Supply 4.5 V ~ 5.5 V (Vcc/Vdd) Oscillator Type Internal Operating Temperature -40 deg C ~ 85 deg C (TA) Package Case 40-DIP (0.600″, 15.24mm) Supplier Device Package 40-PDIP Base Part Number ATMEGA8515 Minimum Order Quantity 10 Piece We are offering ATMEGA8515-16PI IC to our clients. These products have been sourced from certified and trusted market vendors, who use superior quality raw material and efficient manpower to manufacture the entire range.
Microcontroal/Programmer
Microcontroal/Programmer
  • Basic electronics engineering trainer Price in Pakistan
  • ATmega 48 Microcontroller Price in Pakistan
  • Atmel ATMEGA168-20PU, DIP-28 Price in Pakistan
  • Atmega8l Atmega8 28pin Microcontroller Price in Pakistan
  • GY-9833 AD9833 Programmable Sine Square Wave DDS Signal Generator Price in Pakistan
  • Atmega16 Atmega 16A PRICE PRICE in Pakistan
  • Atmega328P SMD Microcontroller Price in Pakistan
  • IDC 30 pin male Connector Price in Pakistan