  • MF52A103J3950 10K NTC Thermistor
Product Overview MF52A103J3950 10K NTC Thermistor is a type of temperature sensor that changes its resistance in response to changes in temperature. NTC thermistors have a resistance that decreases as the temperature increases. In this case, the “10kΩ” indicates that the thermistor has a nominal resistance of 10,000 ohms (10k ohms) at a specific reference temperature, typically 25°C (77°F).NTC thermistors exhibit a non-linear resistance-temperature relationship. As the temperature increases, the resistance decreases. The rate of change in resistance with temperature is defined by its resistance-temperature characteristic curve. Features of 10K NTC Thermistor Resistance @ 25℃ :10kΩ Operating Temperature: -55℃~ 125℃ Power: 50mW Resistance Tolerance: ±5% B Constant (25℃/50℃):3950K B Constant Tolerance : ±1% Package Includes: 1 x piece of MF52A103J3950 10K NTC Thermistor SKU: LC-120 Category: SENSORS