  • 1.5KE120A TVS DIODE 102VWM 165VC DO201 Price in Pakistan
1.5KE120A TVS DIODE 102VWM 165VC DO201 Price in Pakistan Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Part Status Active Type Zener Unidirectional Channels 1 Voltage – Reverse Standoff (Typ) 102V Voltage – Breakdown (Min) 114V Voltage – Clamping (Max) @ Ipp 165V Current – Peak Pulse (10/1000µs) 9.1A Power – Peak Pulse 1500W (1.5kW) Power Line Protection Yes Applications General Purpose Capacitance @ Frequency – Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) Grade – Qualification – Mounting Type Through Hole Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial