  • HLK-10M12 Hi-Link 12V 10W AC to DC Power Supply Module
HLK-10M12 Hi-Link 12V 10W AC to DC Power Supply Module is a plastic enclosed PCB mounted isolated switching step-down power supply module. It can supply 12V DC from 100V AC 240V AC and has a power rating of 10 Watt. This makes it perfect for small projects that need a 12 volt supply from mains. There are many advantages to these modules, such as low-temperature rise, low power, high efficiency, high reliability, high-security isolation, etc. The 10W ultra-small series power supply module is a small volume, high-efficiency power module for customers designed by Hi-Link. It has the advantage of the global input range, low-temperature rise, low power consumption, high efficiency, high reliability, etc. It has been widely used in smart homes, automation control and other industries. This Power Supply Module voltage source is a switching source, so you do not have to worry about fluctuations in the voltage grid. It is designed to be mounted on the PCB and is the ideal solution to power pads that you take. It is widely used in a smart home, automation and control, communication equipment, instrumentation, and other industries. Features: Meet UL, CE requirements, Ultra-thin, ultra-small All voltage input (AC: 100 ~ 240V) Low ripple and low noise Output overload and short circuit protection High efficiency, high power density The product is designed to meet the requirements of the EMC and Safety Test Low power consumption, environmental protection, no-load loss <0.1W Specifications: Model Number HLK-10M12 Output Power(W) 10 Output Type Single Input Voltage(V) 100-240 Output Voltage(V) 12 Output Current(mA) 830 Working Temp(C) -25 60 Working Humidity 5-95 Length(mm) 46.9 Width(mm) 27.8 Height(mm) 21.8 Weight(gm) 45 Package Includes: 1 x HLK-HLK-10M12 Hi-Link 12V 10W AC to DC Power Supply Module SKU: C-17 Category: POWER SUPPLY