  • LM75-23B12R2 12V 6A Mornsun SMPS
Product Overview LM75-23BxxR2 series is the ultra-small second-generation new industrial standard mental case-type power supply that Mornsunhasinnovated the industrial chassis power supply standard from the dimensions of size, performance, technology, and structure. It featuresuniversal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, highreliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4,CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BS EN62368, EN60335, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial,LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features Of LM75-23B12R2 12V 6A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, highefficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Operating altitude up to 5000m Output short circuit, over-current, over-voltageprotection Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN62477) Safety according to IEC/EN/UL/BS EN62368, EN60335,EN61558, EN62477, GB4943 Product Specifications Of LM75-23B12R2 12V 6A Mornsun SMPS Output Power 72 W Output Voltage 12V Output Current 6A Output Voltage Adjustable Range (V): 10.2-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 89 Max. Capacitive Load(µF): 6000 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 120mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.3W Over-voltage Protection: ≤16VDC (Clamp, self-recover) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/EN/UL/BS EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, EN62477, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL1100, SGCC) Dimensions: 99.00mm x 82.00mm x 30.00mm Weight: 220g (Typ.) Cooling Method : Free air convection  Download Datasheet for LM75-23B12R2 SKU: LM75-23B12R2 Category: POWER SUPPLY
Power Supply
Power Supply