  • LM50-23B24R2 24V 2.2A Mornsun SMPS
Product Overview LM50-23B24R2 24V 2.2A Mornsun SMPS series is the ultra-small Mornsun second-generation new industrial standard enclosed power supply, which has innovated the industrial power supply standard from the aspect of dimension, performance, technology and structure. It features universal A C input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BSEN62368,EN60335, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc Features Of LM50-23B12R2 24V 2.2A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage protection OVC Ⅲ (meet EN62477) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of LM50-23B24R2 24V 2.2A Mornsun SMPS Output Power 52.8 W Output Voltage 24V Output Current 2.2A Output Voltage Adjustable Range (V): 22.8-27.6 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 89.5 Max. Capacitive Load(µF): 1000 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise  230VAC, Rated load: 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 80-150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.5W Over-voltage Protection: ≤33.6VDC (Hiccupor clamp, self-recover) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/UL/EN/BS EN62368-1,EN60335-1/61558-1/62477-1, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 65.00 x 30.00 mm Weight: 150g (Typ.) Cooling Method : Free air convection   Download Datasheet for LM50-23B24R2 SKU: LM50-23B24R2 Category: POWER SUPPLY