  • LM50-20B12 12V 4.2A Mornsun SMPS
Product Overview LM50-20B12 12V 4.2A Mornsun SMPS is one of Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply. It features universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, IEC/EN60335, GB4943,IEC/EN61558 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications ,smart home etc. Features of LM50-20B12 Mornsun SMPS Universal 85 – 264VAC or 120 – 370VDCinput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -30℃to 70℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage protection Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN61558) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of LM50-20B12 Mornsun SMPS Type Enclosed Type Single Output Output Power 50.4W Mechanical Form Enclosed IP Level Non-Waterproof Output Voltage 12V Output Current 4.2A Output Voltage Adjustable Range (V): 10.2-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 87% Max. Capacitive Load(µF): 2000 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise @ 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 120mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.3W Over-voltage Protection: ≤16.2VDC ((Output voltage clamp or hiccup) Operating Temperature: -30℃ to 70℃ Safety Standard : IEC/UL62368-1, GB4943.1, IS13252 (Part1) safety approved & EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, BS EN 62368-1 (Report) Design refer to IEC60335-1, IEC61558-1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal ((AL1100, SGCC)) Dimensions: 99.00 x 82.00 x 30.00 mm Weight: 180g (Typ.) Cooling Method Free air convection Download Datasheet for LM50-20B12 Mornsun SMPS   SKU: LM50-20B12 Category: POWER SUPPLY