  • LM350-22B24R2 24V 14.6A Mornsun SMPS
Product Overview LM350-22BxxR2 series is the ultra-small Mornsun second-generation new industrial standard enclosed power supply, which has innovatedtheindustrial power supply standard from the aspect of dimension, performance, technology and structure. It features general ACinput andatthe same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability anddoubleorreinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BSEN62368, EN60335, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security,telecommunications, smart home, etc Features of LM350-22B24R2 24V 14.6A Mornsun SMPS Universal 176 – 264VAC or 240 – 370VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption: <0.75W@230VAC Output short circuit, over-current, over-voltageprotection, over-temperature protection Operating altitude up to 5000m Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN62477) Safety according to IEC/UL/EN/BS EN62368, EN60335,EN61558, EN62477, GB4943 Product Specifications of LM350-22B24R2 24V 14.6A Mornsun SMPS Output Power 350.4 W Output Voltage 24V Output Current 14.6A Output Voltage Adjustable Range (V): 22.8 – 27.6 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 88 Max. Capacitive Load(µF): 1500 Output Voltage Accuracy: 1.0 % Load Regulation : 0.5 % Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 240mV Temperature Coefficient 230VAC,0-50℃: 0.03%/℃ Stand-by Power Consumption  25℃, 230VAC :- 0.75W Over-voltage Protection: ≤33.6V Hiccup, self-recover or output voltageclamp Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/UL/EN/BS EN62368-1, EN61558-1, EN60335-1, EN62477-1, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 179.00 × 106.00 × 30.00mm Weight: 540g (Typ.) Cooling Method : Forced air cooling  Download Datashet for LM350-22B24R2   SKU: LM350-22B24R2 Category: POWER SUPPLY