  • LM75-23B24R2 24V 3.2A Mornsun SMPS
Product Overview LM75-23B24R2 24V 3.2A Mornsun SMPS series is the ultra-small second-generation new industrial standard mental case-type power supply that Mornsun has innovated the industrial chassis power supply standard from the dimensions of size, performance, technology, and structure. It features universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4,CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BS EN62368, EN60335, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features Of LM75-23B24R2 24V 3.2A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Operating altitude up to 5000m Output short circuit, over-current, over-voltage protection Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN62477) Safety according to IEC/EN/UL/BS EN62368, EN60335,EN61558, EN62477, GB4943 Product Specifications Of LM75-23B24R2 24V 3.2A Mornsun SMPS Output Power 76.8 W Output Voltage 24V Output Current 3.2A Output Voltage Adjustable Range (V): 21.6-28.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 91 Max. Capacitive Load(µF): 1500 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.3W Over-voltage Protection: ≤33.6VDC (Hiccup, self-recover) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/EN/UL/BS EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, EN62477, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL1100, SGCC) Dimensions: 99.00mm x 82.00mm x 30.00mm Weight: 220g (Typ.) Cooling Method : Free air convection Download Datasheet for LM75-23B24R2 SKU: LM75-23B24R2 Category: POWER SUPPLY