  • LM75-20B12 12V 6A Mornsun SMPS
LM75-20B12 12V 6A Mornsun SMPS
Product Overview LM75-20B12 12V 6A Mornsun SMPS LM75-20Bxx series is one of Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply. It features universal AC input and at the sametimeacceptsDC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforcedinsulation. Theseconverters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, EN60335, GB4943 standardsandthey are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM75-20B12 Universal 85 – 264VAC or 120 – 370VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -30℃to 70℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage protection Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN61558) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of LM75-20B12 12V 6A Mornsun SMPS Output Power 72 W Output Voltage 12V Output Current 6A Output Voltage Adjustable Range (V): 10.2-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 88 Max. Capacitive Load(µF): 6000 Output Voltage Accuracy: ±1% Load Regulation : ±0.5% Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 120mV Temperature Coefficient 230VAC,0-50℃: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption : 0.3W Over-voltage Protection: ≤16.2VDC (Hiccup, self-recovery) Operating Temperature: -30℃ to 70℃ Safety Standard : IEC/UL62368-1, GB4943.1, IS13252(Part1)safety approved & EN62368-1, EN60335-1, EN61558-1, BS EN 62368-1 (Report) Case Material: Metal(AL1100, SGCC) Dimensions: 99.00 x 97.00 x 30.00 mm Weight: 220g (Typ.) Cooling Method : Free air convection  Download Datasheet for LM75-20B12 12V 6A Mornsun SMPS Click here for more details: SKU: LM75-20B12 Category: POWER SUPPLY