  • LM100-20B12 12V 8.5A Mornsun SMPS
Product Overview LM100-20B12 12V 8.5A Mornsun SMPS is one of  Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply. It features universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency and high reliability. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032/IEC/UL/EN62368, EN60335, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM100-20B12 12V 8.5A Mornsun SMPS Universal 85 – 264VAC or 120 – 373VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -30℃to 70℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage protection Safety according to IEC/EN/UL62368, EN60335, GB4943 Withstand 300VAC surge input for 5s Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN61558) Operating up to 5000m altitude Product Specifications of LM100-20B12 12V 8.5A Mornsun SMPS Type Enclosed Type Single Output Output Power 102W Mechanical Form Enclosed IP Level Non-Waterproof Output Voltage 12V Output Current 8.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 10.2-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 87.5% Max. Capacitive Load(µF): 6800 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise @ 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 120mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.3W Over-voltage Protection: ≤19.2VDC (Output voltage clamp) Operating Temperature: -30℃ to 70℃ Safety Standard : Meet IEC/EN/UL62368/EN60335/GB4943 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal ((AL1100, SGCC)) Dimensions: 129.00 x 97.00 x 30.00mm Weight: 330g (Typ.) Cooling Method Free air convection Download Datasheet for LM100-20B12   SKU: 12V 8.5A Category: POWER SUPPLY