  • LM100-23B12R2 12V 8.5A Mornsun SMPS
Product Overview LM100-23BxxR2 series is the ultra-small Mornsun second-generation new industrial standard enclosed power supply, which has innovatedtheindustrial power supply standard from the aspect of dimension, performance, technology and structure. It features universal ACinput andatthe same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability andreinforcedisolation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BS EN62368, EN60335,EN61558, EN62477, GB4943. standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security,telecommunications, smart home etc. Features Of  LM100-23B12R2 12V 8.5A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCinput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Compact size, high power density Low standby power consumption, highefficiency High I/O isolation test voltage up to4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltageprotection OVC Ⅲ (meet EN62477) Operating altitude up to 5000m Product Specifications Of  LM100-23B12R2 12V 8.5A Mornsun SMPS Output Power 102 W Output Voltage 12V Output Current 8.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 11.4-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 90.0 Max. Capacitive Load(µF): 6800 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise 230 V Rated Load: 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 120mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.3-0.5W Over-voltage Protection: ≤19.2VDC (Hiccup, self-recovery) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/UL/EN/BS EN62368-1,EN60335-1, EN61558-1, EN62477-1, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 97.00 x 30.00 mm Weight: 260g (Typ.) Cooling Method : Free air convection Download Datasheet for LM100-23B12R2 SKU: LM100-23B12R2 Category: POWER SUPPLY