  • LM150-22B12 12V 12.5A Mornsun SMPS
Product Overview LM150-22B12 12V 12.5A Mornsun SMPS  is one of Mornsun’s enclosed AC-DC switching power supply. It features AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, UL/EN/IEC62368, EN60335, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM150-22B12 12V 12.5A Mornsun SMPS Universal 165 – 264VAC or 180 – 370VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -30℃to 70℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection Over-voltage class Ⅲ (designed to meet EN61558) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of LM150-22B12  12V 12.5A Mornsun SMPS Type Enclosed Type Single Output Output Power 150W Mechanical Form Enclosed IP Level Non-Waterproof Output Voltage 12V Output Current 12.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 10.2-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 86% Max. Capacitive Load(µF): 10000 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise @ 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.5W Over-voltage Protection: ≤16VDC (Output voltage turn off, re-power on for recovery ) Operating Temperature: -30℃ to 70℃ Safety Standard : IEC/UL62368-1, IS13252 (Part1), GB4943.1safety approved & EN60335-1, EN62368-1,EN61558-1/-2-16, BS EN62368-1(Report) Safety Class: CLASS I Case Material: Metal ((AL1100, SGCC)) Dimensions: 159.00 x 97.00 x 30.00mm Weight: 395g (Typ.) Cooling Method Free air convection Download Datasheet for LM150-22B12 SKU: 12V 12.5A Category: POWER SUPPLY