  • LM150-23B12R2 12V 12.5A Mornsun SMPS
Product Overview LM150-23BxxR2 series is the ultra-small second-generation new industrial standard mental case-type power supply that Mornsunhas innovatedthe industrial chassis power supply standard from the dimensions of size, performance, technology, and structure. It features universal ACinputand at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliabilityanddoubleor reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, EN/IEC60335,IEC/UL/EN/BS EN62368, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity,security, telecommunications, smart home etc Features Of LM150-23B12R2 12V 12.5A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, highefficiency,small size High I/O isolation voltage up to 4000VAC Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection Operating altitude up to 5000m OVC III (designed to meet EN62477) Safety according to UL/EN/IEC/BS EN62368, EN/IEC60335 Product Specifications Of LM150-23B12R2 12V 12.5A Mornsun SMPS Output Power 150 W Output Voltage 12V Output Current 12.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 11.4-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 91.5 Max. Capacitive Load(µF): 10000 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation 230 VAC: ±0.5 % Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption Room temperature,230VAC- 0.3-0.5W Over-voltage Protection: ≤16.00V Output voltage clamp or hiccup,self recover Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to UL/EN/IEC/BS EN62368-1, EN/IEC60335-1, EN61558-1, EN62477, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 97.00 x 30.00 mm Weight: 260g (Typ.) Cooling Method : Free air convection Download Datasheet for LM150-23B12R2 SKU: LM150-23B12R2 Category: POWER SUPPLY
Power Supply
Power Supply
  • AIFEN 3005 Adjustable DC Power Supply 5A 30V 150W
  • SUGON 3005PM Digital Power Supply 30V / 5A