  • LM150-23B24R2 24V 6.5A Mornsun SMPS
Product Overview LM150-23BxxR2 series is the ultra-small second-generation new industrial standard mental case-type power supply that Mornsunhas innovatedthe industrial chassis power supply standard from the dimensions of size, performance, technology, and structure. It features universal ACinputand at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliabilityanddoubleor reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, EN/IEC60335,IEC/UL/EN/BS EN62368, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, LED, street light control, electricity,security, telecommunications, smart home etc    Features of  LM150-23B24R2 24V 6.5A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, highefficiency,small size High I/O isolation voltage up to 4000VAC Output short circuit, over-current, over-voltage, over-temperature protection Operating altitude up to 5000m OVC III (designed to meet EN62477) Safety according to UL/EN/IEC/BS EN62368, EN/IEC60335  Product Specifications of  LM150-23B24R2 24V 6.5A Mornsun SMPS Output Power 156 W Output Voltage 24V Output Current 6.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 22.8 – 27.6 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 91.5 Max. Capacitive Load(µF): 2400 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation 230 VAC: ±0.5 % Ripple & Noise 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 200mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption Room temperature,230VAC- 0.3-0.5W Over-voltage Protection: ≤33.60V Output voltage clamp or hiccup,self recover Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to UL/EN/IEC/BS EN62368-1, EN/IEC60335-1, EN61558-1, EN62477, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 97.00 x 30.00 mm Weight: 260g (Typ.) Cooling Method : Free air convection  Download Datasheet for LM150-23B24R2 SKU: LM150-23B24R2 Category: POWER SUPPLY
Power Supply
Power Supply
  • SUGON 3005PM Digital Power Supply 30V / 5A
  • UBON 100W Flash Charger with Type-C cable