  • LM35-23B12R2 12V 3A Mornsun SMPS
Product Overview LM35-23B12R2 12V 3A Mornsun SMPS series is the ultra-small Mornsun second-generation new industrial standard enclosed power supply, which has innovated the industrial power supply standard from the aspect of dimension, performance, technology and structure. It features universal AC input and at the same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BSEN62368,EN60335, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM35-23B12R2 12V 3A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltage protection OVC Ⅲ (meet EN62477) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of LM35-23B12R2 12V 3A Mornsun SMPS Output Power 36W Output Voltage 12V Output Current 3A Output Voltage Adjustable Range (V): 11.4-13.8 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 87.5 Max. Capacitive Load(µF): 1500 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise  230VAC, Rated load: 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 60-150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.5W Over-voltage Protection: ≤16.2VDC (Hiccupor clamp, self-recover) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/UL/EN/BS EN62368-1,EN60335-1/61558-1/62477-1, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 65.00 x 30.00 mm Weight: 150g (Typ.) Cooling Method : Free air convection   Download Datasheet For LM35-23B12R2     SKU: LM35-23B12R2 Category: POWER SUPPLY