  • LM35-23B24R2 24V 1.5A Mornsun SMPS
LM35-23B24R2 24V 1.5A Mornsun SMPS LM35-23BxxR2 series is the ultra-small Mornsun second-generation new industrial standard enclosed power supply, which has innovatedtheindustrial power supply standard from the aspect of dimension, performance, technology and structure. It features universal ACinput andatthe same time accepts DC input voltage, cost-effective, low no load power consumption, high efficiency, high reliability anddoubleor reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN/BSEN62368,EN60335, EN61558, EN62477, GB4943 standards and they are widely used in areas of industrial, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home etc. Features of LM35-23B24R2 24V 1.5A Mornsun SMPS Universal 80 – 305VAC or 100 – 430VDCInput voltage Accepts AC or DC input (dual-use of sameterminal) Operating ambient temperature range: -40℃to 85℃ Low standby power consumption, high efficiency High I/O isolation test voltage up to 4000VAC Low ripple & noise Output short circuit, over-current, over-voltageprotection OVC Ⅲ (meet EN62477) Operating altitude up to 5000m Product Specifications of  Mornsun SMPS Output Power 36W Output Voltage 24V Output Current 1.5A Output Voltage Adjustable Range (V): 22.8-27.6 Efficiency at 230VAC (%) Typ : 88.5 Max. Capacitive Load(µF): 750 Output Voltage Accuracy: ±1 % Load Regulation: ±0.5 % Ripple & Noise  230VAC, Rated load: 20MHz bandwidth (peak-to-peak value): 100-150mV Temperature Coefficient: ±0.03%/℃ Stand-by Power Consumption: 0.5W Over-voltage Protection: ≤33.6VDC (Hiccupor clamp, self-recover) Operating Temperature: -40℃ to 85℃ Safety Standard : Design refer to IEC/UL/EN/BS EN62368-1,EN60335-1/61558-1/62477-1, GB4943.1 Safety Class: CLASS I Case Material: Metal (AL5052, SGCC) Dimensions: 99.00 x 65.00 x 30.00 mm Weight: 150g (Typ.) Cooling Method : Free air convection Download Datasheet for LM35-23B24R2 Click here for more info SKU: LM35-23B24R2 Category: POWER SUPPLY